• Warsztaty on line Każdy ma głos! Jak Korczak stworzył z dziećmi gazetę?

          • W dniu 08.05.2023r. klasa V, w czasie warsztatów on line z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w ramach innowacji „Kultura dostępna dla wszystkich”, zapoznała się z biografią wybitnego pedagoga, nauczyciela, pisarza, działacza społecznego- Janusza Korczaka.

            Zajęcia o tytule „Każdy ma głos! Jak Korczak stworzył z dziećmi gazetę?” przybliżyły im sylwetkę pisarza. Dowiedzieli się również, że dzieci także mogą tworzyć teksty np. do gazet. „Mały Przegląd” wydawany w międzywojennej Warszawie z inicjatywy Janusza Korczaka był właśnie takim pismem: wszystkie teksty, które się w nim ukazywały, były tworzone przez dzieci i młodzież.

            Podczas warsztatu uczniowie i uczennice badali mapę przedwojennej Warszawy i wspólnie rozwiązywać związane z nią zagadki. Dzięki nim poznają najważniejsze fakty z życia Janusza Korczaka. Posłuchali również listów wysyłanych sto lat temu przez dzieci do gazet.

            Na lekcji języka polskiego wcieli się w autorów własnych tekstów literackich. Kto wie może wśród nich są przyszli literaci i ilustratorzy?

            Agnieszka Zych

          • Wycieczka do Wilanowa

          • 1 kwietnia 2023 r klasy III, IV, V, VI odwiedziły Muzeum Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wszyscy mieli możliwość zwiedzenia pałacu z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył historię pałacu, sylwetkę króla Jana III Sobieskiego i rodziny królewskiej, pokazał nam ciekawostki, które ukryły się w murach muzeum. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wyglądało życie króla i jego rodziny, stroje, które były w modzie w tamtym czasie, umeblowanie itd.

            Klasa V i III uczestniczyła w warsztatach rekonstrukcyjnych „Kaligrafia (nie)zapomniana sztuka”. Tu zobaczyli stare pisma króla Jana, narzędzie piśmiennicze z tamtych wieków. Mogli sami za pomocą pióra ze stalówką poćwiczyć kaligrafię. Odkryli kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Wielką zaletą tego pisma, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania oraz łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia, owalności i ozdobności liter. W czasie warsztatów zasiedli przy drewnianych pulpitach i spróbowali tej, jak się okazało niełatwej sztuki pisania stalówkami w obsadkach.

            Klasa IV oraz uczniowie klasy III i VI, którzy chcieli być na tych warsztatach, uczestniczyli zaś w Królewskiej Drukarni na zajęciach „Guttenberg i jego wynalazki”. Dowiedzieli się na czym polega drukowanie i jakie były jego początki, jak wyglądały „drukarki” przed XV wiekiem, ile trwało powstawanie tekstu. Posłuchali opowieści o historii druku, Janie Gutenbergu i jego wynalazkach oraz jak ten wynalazek zmienił życie ludzi w tamtych czasach. Uczniowie wcielili się w rolę zecera i spróbowali złożyć własne teksty. Zapoznali się też z działaniem prawdziwej prasy drukarskiej, którą wprawili w ruch.

            Pogoda była wspaniała, park przy muzeum zaś zauroczył nas pięknymi kwiatami i ślicznie kwitnącymi magnoliami.

          • Akcja Żonkile

          • 19 kwietnia 2023r. klasa V uczestniczyły w Akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile upamiętniającą 80 rocznicę powstania w gettcie warszawskim,

            Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".

            Na lekcjach języka polskiego obejrzeliśmy animację "Będę pisać". Opowiada ona historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale... mogła się wydarzyć setki razy.

            Uczniowie stworzyli żonkile na podstawie instrukcji podanej przez Muzeum Polin, gazetkę na korytarzu szkoły oraz rozmawiali na temat przesłania filmu.

            Dzień wcześniej zasadzili żonkile przy szkolnym skalniaku, które nie tylko w tym roku, będą nam przypominać o tej akcji.

            Zajęcia takie na długo pozostaną w pamięci uczniów. Mam nadzieję, wpłyną między innymi na rozumienie historii własnego kraju, krytyczne myślenie na tego co dzieje się na świecie, szacunek dla innych, dbałość o zachowanie pamięci o ludziach, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

            Agnieszka Zych

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.