• O nas

• Do sierpnia 2009 roku byliśmy małą, wiejską szkołą, w której uczyło się około 70 uczniów. Co roku drżeliśmy o los naszej szkoły. Szkoły wiejskie cierpią na deficyt dzieci i są postrzegane jako placówki o małych możliwościach edukacyjnych. Trudno nam pozyskiwać uczniów z innych środowisk. Dostrzegliśmy lukę na naszym rynku edukacyjnym, jaką była edukacja dzieci z dysfunkcjami, niepełnosprawnych. Postanowiliśmy to wykorzystać i, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „ Nadzieja” działającego na terenie Gminy Tłuszcz , a szczególnie Pani Agnieszki Szyszkowskiej, która przygotowała projekt „Koziołkowo Małe” i Pani Katarzyny Rostek, która pomagała w tym przedsięwzięciu, udało nam się pozyskać fundusze zewnętrzne - unijne.

Dzięki temu od  sierpnia 2009 roku realizujemy w naszej placówce projekt współfinansowany przez Unię Europejską pt. „Koziołkowo Małe”. Dzięki temu projektowi udało się stworzyć w naszej gminie pierwszą placówkę, która swoją opieką otoczyła dzieci niepełnosprawne i ich rodziców. Bardzo dobrze współpracują dzieci niepełnosprawne z dziećmi zdrowymi. Środowisko lokalne również bardzo dobrze przyjęło pomysł zmiany oferty edukacyjnej przez naszą placówkę. Wszyscy widzimy zalety przebywania w tych samych grupach rówieśniczych przez dzieci zdrowe i te z dysfunkcjami. Nasi nauczyciele nauczyli się praktycznej pracy z dziećmi z autyzmem, zespołem Downa, zespołem Wiliamsa czy zespołem Aspergera.  Dzieci z tej grupy uzyskały specjalistyczną pomoc i wsparcie, a efekty widać „gołym” okiem. Nasi specjaliści (logopeda, psycholog, pedagog, rehabilitant, nauczyciele oligofrenopedagodzy ) wspaniale realizują zadania przed nimi postawione. Pracują z dziećmi indywidualnie, ale również z całą grupą. Nasza placówka posiada kucyka, który bardzo lubi kontakty z dziećmi, jest łagodny, a one uwielbiają te cotygodniowe spotkania z żywym zwierzęciem. Uwielbiają jazdy w siodle, jak i jazdy bryczką. Dzieci chętnie uczestniczą we wszystkich zajęciach w przedszkolu, różnego rodzaju wycieczkach, koncertach edukacyjnych.

Dla dzieci, które kończą edukację przedszkolną przygotowaliśmy przy wsparciu organu prowadzącego, jakim jest Gmina Tłuszcz, ofertę nauki w szkole podstawowej z klasami integracyjnymi. Ci uczniowie w szkole masowej, która dostosowuje wymagania do ich możliwości mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe wiadomości. Obserwujemy ogromne postępy.

Placówka dzięki środkom unijnym została doposażona w nowe meble, sprzęty i zabawki.

Za to wszystko bardzo dziękujemy.

• Sala
            • szkolawkozlach@wp.pl