• Szkoła Podstawowa im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach

Szkoła Podstawowa w Kozłach powstała i działa na terenie, gdzie w dziewiętnastym wieku znajdowały się dobra ziemskie należące do Sieroszewskich obejmujące Kozły, Wólkę Kozłowską i Rysie. W Wólce Kozłowskiej urodził się w 1858r. Wacław Sieroszewski - działacz niepodległościowy, sybirak, legionista, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, senator II Rzeczypospolitej, badacz Syberii, pisarz, pierwszy honorowy obywatel Tłuszcza.
                     Początki szkoły związane są z odzyskaniem niepodległości. Powstała ona prawdopodobnie w 1920 r. w Wólce Kozłowskiej. W 1925r. uczyło się w niej 105 uczniów w jednej izbie o powierzchni 24 m2 pod kierunkiem jednego nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 36 godzin tygodniowo. W 1927 roku przeniesiono szkołę do Kozłów do budynku zakupionego przez mieszkańców. W jednej izbie była znajdowała się sala lekcyjna a druga była kancelarią i mieszkaniem nauczyciela. Kolejni nauczyciele (pani Feeda, Stanisław Gajowniczek, Edmund Mieczysław Kobus uczyli dzieci i jednocześnie organizowali życie kulturalne wiejskiej społeczności.

W 1935r. ufundowany został sztandar szkoły, który przetrwał w ukryciu lata okupacji przechowany przez panią Marię Kaska i do dnia dzisiejszego znajduje się w szkole. Naukę kontynuowano podczas okupacji mimo, że czasie wojny budynek został uszkodzony w wyniku nalotu w 1939r.

Po wojnie wybudowano nowy budynek szkolny. Powstała w nim w 1950r. pełna siedmioklasowa (a następnie w wyniku reformy ośmioklasowa) szkoła podstawowa zatrudniająca początkowo trzech a później większą liczbę nauczycieli. W roku szkolnym 1978/1979 obniżono stopień organizacyjny szkoły do 5 klas przenosząc uczniów klas wyższych do Szkoły Podstawowej w Postoliskach. Stan ten utrzymał się do roku szkolnego 1986/1987, kiedy przywrócono pełną ośmioklasową szkołę podstawową.

Nieszczęście zdarzyło się w nocy 21/22 lutego 1988r. kiedy wybuchł pożar, który spowodował, że część szkoły została zniszczona. Po pożarze zajęcia odbywały się częściowo w ocalałej części budynku, częściowo w prywatnym domu a nawet w remizie strażackiej.

Zapadła decyzja o budowie nowej szkoły, którą wybudowano w latach 1991 - 1998. 19 lutego 1998 r. Nową szkołę poświęcił J.E. ks. bp. Kazimierz Romaniuk - Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej. Reforma systemu oświaty powołująca gimnazja sprawiła, że od od roku szkolnego 1998/1999 jest 6 klas szkoły podstawowej oraz oddział przedszkolny złożony z dzieci 6-letnich. Od 1 września 2006 roku istnieje Oddział Zamiejscowy Przedszkola Samorządowego “Baśniowa Kraina” w Tłuszczu. 21 stycznia 2004r. na wniosek dyrektora, rady pedagogicznej, uczniów i rodziców Rada Gminy nadała szkole imię Wacława Sieroszewskiego.

W uroczystości obok uczniów, nauczycieli i rodziców , przedstawicieli władz i środowiska lokalnego uczestniczyli przedstawiciele rodziny patrona. W ich imieniu postać wybitnego Polaka przedstawił zgromadzonym wnuk Wacława Sieroszewskiego prof. dr hab. Andrzej Sieroszewski. Współpraca z rodziną Patrona stała się jednym z ważniejszych instrumentów pracy wychowawczej szkoły.

7 października 2006r. z okazji jubileuszu 80-lecia Rada Gminy ufundowała i przekazała nowy sztandar, który rozpoczął służbę dla szkoły i lokalnej społeczności zastępując używany dotychczas historyczny sztandar z 1935r.