• Moja przyszłość

Spotkania z cyklu „Ludzie różnych zawodów”

Spotkanie w gospodarstwie rolnym u pana Michała Walaśkiewicza ,mieszkańca i sołtysa wsi Kozły.

W zakładzie fryzjerskim

2 stycznia 2015 roku wybraliśmy się do zakładu fryzjerskiego „Monika” w Kozłach. Salon ten prowadzi pani Monika Matak, fryzjerka z wieloletnim stażem pracy. Pani Monika ukończyła Szkołę Podstawową w Kozłach. Następnie uczyła się w asadniczej szkole zawodowej w klasie fryzjerskiej, w której zdobyła wiedzę dotyczącą przyszłego zawodu oraz odbyła praktyki w zakładach fryzjerskich. Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zdobyła tytuł czeladnika, co umożliwiło jej podjecie pracy w wybranym salonie fryzjerskim. Równolegle rozpoczęła naukę w technikum fryzjerskim chcąc podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe, ale po krótkim czasie uznała, że nie będzie kontynuować dalszej edukacji. Dziś, pani Monika, doświadczona i spełniona w swojej pracy uznała to za swój największy błąd w życiu. Powiedziała dzieciom: „Uczcie się, gdy jest na to czas i pora, bo trudno później powrócić do edukacji. Nauki nigdy za dużo.”

Od 2014 roku pani Monika prowadzi samodzielnie swój salonik fryzjerski na terenie własnej posesji. Bardzo się cieszy z tej decyzji, bo nie jest zależna od nikogo. Sama ustala godziny pracy, które stara się dopasować do obowiązków rodzinnych i domowych. Ma stałych klientów i klientki. Bardzo lubi swoją pracę, widać że jest to nie tylko praca i obowiązek, ale wielka pasja.

W sklepie

W bibliotece

Kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie różnych zawodów” odbyło się podczas ferii zimowych z panią Małgorzatą Buta – bibliotekarką. Pani Małgosia pracuje w Bibliotece Publicznej w Tłuszczu Filia w Kozłach od października 2000 roku. Aby wykonywać ten zawód musiała ukończyć policealne studium bibliotekarskie, które wprowadziło ją w tajniki tego zawodu.

Pani bibliotekarka opowiadała nam o swojej codziennej pracy, katalogach księgozbiorze, zajęciach z dziećmi min. warsztatach plastycznych, które jak stwierdziła, dają jej najwięcej satysfakcji. Dzieci chętnie przychodzą do biblioteki, aby wypożyczyć książkę, ale również żeby spędzić miło czas. Pani Małgosia bardzo lubi swój zawód, bo miejsce jakim jest biblioteka, jest magiczne i tajemnicze. Chcąc wykonywać ten zawód należy lubić czytać książki i przebywanie wśród nich oraz rozmowy i spotkania z ludźmi, bo jak stwierdziła pani bibliotekarka, czasami jest to miejsce zwierzeń.