Anna Ptaszyńska

Wycieczka w Bieszczady

WYCIECZKA W BIESZCZADY

24,25,26 maja 2017r. klasy III-VI szkoły podstawowej, I gimnazjum i 6 opiekunów odbyło trzydniową wycieczkę w Bieszczady.

24 maja-pierwszym punktem w naszym programie był Park Etnograficzny w Sanoku, który należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, a pod względem ilości obiektów (ponad 100) jest największym w Europie. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko- ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat wraz z Podkarpaciem. W Parku znajdują się budynki drewniane( mieszkalne, mieszkano – gospodarcze, gospodarcze, sakralne, przemysłowe) okresu od XVII do XX wieku.

Następnie przemieściliśmy się na rynek w Sanoku, na którym podziwialiśmy kamieniczki, klasztor i kościół OO. Franciszkanów, ratusz miejski, fragmenty fundamentów kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, w którym w 1417 roku król Polski Władysław Jagiełło brał ślub z trzecią żoną – Elżbietą Granowską z Pileckich, pomnik artysty malarza i rodowitego sanoczanina Zdzisława Beksińskiego oraz Józefa Szwejka , który przebywał w Sanoku wraz z 91 pułkiem piechoty z Czeskich Budziejowic. Tuż obok rynku na wzgórzu o wysokości 362 m znajduje się średniowieczny zamek, który zbudowano z inicjatywa Kazimierza Wielkiego, obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego.

25 maja- drugi dzień wycieczki. Tego dnia zwiedziliśmy: Zaporę wodną w Solinie. Jest ona największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Powstała ona na bieszczadzkim odcinku rzeki San. Dzięki zaporze wodnej powstał Jezioro Solińskie nazywane bieszczadzkim morzem, po którym odbyliśmy rejs statkiem, jest on największym w Polsce sztucznym zbiornikiem wodnym retencyjno- energetycznym. Ostatecznie zbiornik powstał w 1968 roku poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę. Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Duża Skalistą, Małą zwaną zajęczą, oraz Wyspę Zjawę. Następnie podziwialiśmy z punktu widokowego na cyplu Jezioro Solińskie, góry i zaporę.

Zwieńczeniem tego dnia była Połonina Wetlińska, która znajduje się na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. My wchodziliśmy na nią żółtym szlakiem tzw. Końską drogą, to nią poruszają się ratownicy GOPR i jest dowożone zaopatrzenia do schroniska „Chatka Puchatka”. Podczas wędrówki można podziwiać przebogate kobierce roślin oraz zapierające dech w piersiach widoki na Bieszczady. Jerzy Harasymowicz ( poeta) był związany z Bieszczadami do tego stopnia, iż w testamencie prosił o to oby jego zwłoki były skremowane, a prochy rozrzucone nad górami, i tak się stało.

26 maja – dzień trzeci (ostatni). Tego dnia obejrzeliśmy ruiny kościoła i klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu na malowniczym wzgórzu zwanym Marymontem ( Góra Maryi). Fortyfikacja została zbudowana na początku XVIII wieku. Obiekt zajmuje łącznie 1,75 ha powierzchni, wysokość wzgórza 400 m. W obrębie murów znajdował się kościół, klasztor, dwie baszty, piętrowa kordegarda z 12 pokojami, budynki gospodarcze, trójkątny filar z figurą patronki kościoła, budynek dla furtiana (zakonnika) przy bramie z pokojami gościnnymi.

Oglądając ruiny większość z nas zadawała sobie pytanie – jak to kiedyś wyglądało? Do dziś widać freski na ścianach, miejsce gdzie stal ołtarz, konfesjonały , chór….Ostatnim punktem wycieczki był Klasztor Sióstr Nazaretem w Komańczy. Jest on położony między Beskidem Niskim i Bieszczadami. Miejsce, w którym znajduje się klasztor jest